Skip to content

2017 School of Education Awards Banquet

Posted by UWSPcps - May 5, 2017 - Academics, Education, Faculty & Staff, Featured, Giving, Scholarships

soeawards20170505

The University of Wisconsin-Stevens Point celebrated teachers and future educators at the 2017 Oscar W. Neale Celebration of Teaching and Learning in the Dreyfus University Center Laird Room on Friday, May 5. [Photo Gallery]

The School of Education awarded $83,500 to 73 scholarship award winners, honored alumni teachers and recognized donors and cooperating teachers at the banquet. Congrats to all the award winners!

Scholarship Descriptions

OSCAR W. NEALE PRESENTATION
Heather Grabarski
Adams-Friendship Elementary

ALUMNA SPEAKER
Alexandria “Lexie” Felton
BS 2017, Elementary Education, Special Education
Cross Categorical Special Education Teacher at McKinley Elementary

ASSOCIATION FOR THE EDUCATION OF YOUNG CHILDREN AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING
Leanne Krutza

KAPPA DELTA PI, EPSILON CHAPTER AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING
Amy Ervin

STUDENT COUNCIL FOR EXCEPTIONAL CHILDREN AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING
Melissa Oliver

STUDENT WISCONSIN EDUCATION ASSOCIATION AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING
Rosalyn Evans

STUDENTS FOR HEALTH, PHYSICAL EDUCATION AND RECREATION
AWARD FOR EXCELLENCE IN TEACHING
Nancy Schuster

TOM HAYES MEMORIAL AWARD FOR OUTSTANDING SERVICE TO TEACHER EDUCATION
Dale Feldt

NANCY CAROL COOK MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Meagan Zewicki
Major: Elementary Education
Minors: English, English as a Second Language

JERRY E. BAIRD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Cole Irish
Major: Elementary Education
Minors: Mathematics, Military Science

THOMAS MCCAIG FUTURE TEACHER SCHOLARSHIP
Recipient: Andrea Franklin
Majors: Choral and General Music Education
Minor: Spanish

YULGA FAMILY FUTURE TEACHER MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Johan Aulwes
Major: Natural Science-Life Science
Minors: Biology, Spanish

OSCAR W. NEALE MEMORIAL SCHOLARSHIP IN ELEMENTARY EDUCATION
Recipient: Jeffrey Behselich
Major: Elementary Education
Minor: Natural Science
Recipient: Frances Weiss
Major: Elementary Education
Minor: Mathematics
Recipient: Jackie Weiss
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

ERMA HAFERBECKER SCHOLARSHIP
Recipient: William Rossmiller
Major: English

VANCE FAMILY MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Dana Heidmann
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

THE VAN DRESER FAMILY SCHOLARSHIP
Recipient: Akela Huggins
Major: Elementary Education
Minor: Mathematics

VAN DRESER BAY SCHOLARSHIP
Recipient: Taylor Leffel
Incoming First-Year Student

BELONGIA FAMILY SCHOLARSHIP
Recipient: Casey Urbanek
Majors: Instrumental and General Music Education

JEANETTE FIEREK SECONDARY EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Payton Bayer
Major: English
Recipient: Nicholas Borisch
Major: Natural Science-Physical Science
Minor: Physics
Recipient: Angela Iwanski
Major: English
Minor: Theatre Arts
Recipient: Emma Knick
Majors: Choral and General Music Education, Theatre Arts

PATRICIA A. OKRAY SCHOLARSHIP
Recipient: Elizabeth Heath
Major: Elementary Education
Recipient: Katherine Sanderfoot
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities, Spanish

NANCY PAGE SCHOLARSHIP
Recipient: Melissa Angove
Major: Physical Education
Minor: Health Education

SEAN MAHER SCHOLARSHIP
Recipient: Kazoua Her
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

HALE QUANDT MEMORIAL AWARD
Recipient: Blake Lehman
Major: Physical Education
Minor: Health Education

ROSSMILLER FAMILY SCHOLARSHIP
Recipient: Brittany Mulroy
Major: Special Education
Minors: Intellectual Disabilities, Specific Learning Disabilities

JOHN BERND SCHOLARSHIP
Recipient: Annika Lee
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

DOROTHEA BERNDT-HARJU SCHOLARSHIP
Recipient: Ashton Kusch
Major: Elementary Education
Minors: English, English as a Second Lanaguage

ROSEMARY AND SUE NELSON SCHOLARSHIP
Recipient: Gina Sayler
Majors: Choral and General Music Education

JENSEN SCHOLARSHIP
Recipient: Anna Schellhorn
Major: Communication Sciences & Disorders

ARLENE W. THOYRE EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Brandon Wein
Major: Elementary Education

CRAIG AND CAROL LOCASCIO SCHOLARSHIP
Recipient: Gabrielle Kittredge
Major: Elementary Education
Minor: Environmental Education

FRANKLIN H. PEARSON MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Andre White
Major: English

MARY SHOREY SAMTER MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Caylee Mazemke
Major: Elementary Education
Minor: Spanish

HABECK FAMILY SCHOLARSHIP
Recipient: Lindsay Lechner
Majors: Elementary Education, Spanish

ROBERT S. AND RUTH L. LEWIS SCHOLARSHIP
Recipient: Michael Messerli
Major: Broadfield Social Science
Minor: History

ROGER WOOD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Rachel Weiss
Major: Natural Science-Life Science
Minor: Biology

DR. MARJORIE J. SPRING ADAPTED PHYSICAL EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Evan Deegan
Major: Physical Education
Minor: Health Education

JOHN GACH FUTURE TEACHER MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Kasie Feind
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Intellectual Disabilities
Recipient: MiKayla King
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning DIsabilities
Recipient: Elizabeth Meling
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities
Recipient: Erika Van De Leygraaf
Major: Elementary Education
Minor: Natural Science

ROHLOFF, ROESLER AND WOLTER MEMORIAL FUTURE TEACHER SCHOLARSHIP
Recipient: Maesa Streich
Major: Elementary Education
Minor: Specific Learning Disabilities

ROSE LEE PETERSEN MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Jessica Herrmann
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education
Recipient: MacKenzie Iczkowski
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education
Recipient: Katelyn Kondzela
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education
Recipient: Emily Pederson
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education

HARRIET COEY DICKMANN FUTURE TEACHER MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Aubrey Nycz
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

ESTHER L. BERNDT READING SPECIALIST SCHOLARSHIP
Recipient: Melissa Schleifer
Reading Teacher Certification Program

LUIDA SANDERS HEALTH EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Jarett Peterson
Major: Physical Education
Minor: Health Education

KAREN ENGELHARD ALUMNI SCHOLARSHIP
Recipient: Elsie Griffin
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

DUSTIN PROEFROCK MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Sierra Frank
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

BETTY W. MARTINI MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Lainey Braun
Major: Special Education
Minors: Intellectual Disabilities, Emotional Behavioral Disabilities

MARGARET DAFFINSON SCHOLARSHIP
Recipient: Sydney Gorges
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education

CAROL HUETTIG SCHOLARSHIP
Recipient: Lindsey Reach
Major: Physical Education
Minor: Health Education

COLONEL M. AND PHYLLIS NEMEC SCHOLARSHIP
Recipient: Joel Mroczenski
Major: Physical Education
Minor: Health Education

PHYLLIS RAVEY SCHOLARSHIP FOR EARLY CHILDHOOD EDUCATION
Recipient: McKayla Johnson
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education

GORDON FAMILY MEMORIAL FUTURE TEACHER SCHOLARSHIP
Recipient: Haley Dunn
Major: Early Childhood
Minor: Early Childhood: Special Education

SIENGLINDE A. SHEAHAN SCHOLARSHIP
Recipient: Kennedy Fitzgerald
Major: Spanish

KEN AND SANDY FALKINHAM SCHOLARSHIP
Recipient: Brenna Ohrmundt
Majors: Instrumental and General Music Education, Applied Music

SCHOOL OF EDUCATION ALUMNI SCHOLARSHIP
Recipient: Corey Landon
Major: Instrumental Music Education

MILDRED K. SCHILLER EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Natalie Frank
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities
Recipient: Hannah Piencikowski
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language
Recipient: Mitchell Tenpas
Majors: Broadfield Social Science, History
Recipient: Abby VandenBosch
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Intellectual Disabilities

AMBROSE AND EVELYN BUDZYNSKI SCHOLARSHIP
Recipient: Lindsey Bartnik
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

DALE H. & ELDORA (REINEKING) VOLLRATH PHYSICAL EDUCATION SCHOLARSHIP
Recipient: Austin Stebane
Major: Physical Education
Minor: Health Education

MARJORIE AND ORLAND RADKE SCHOLARSHIP
Recipient: Jada Mach
Major: Mathematics
Minor: Applied Mathematics

ESTHER GAVIN HEGG & ERLING E. HEGG MEMORIAL SCHOLARSHIP
Recipient: Katelyn Ratajczak
Major: Elementary Education
Minor: Mathematics
Recipient: Erica Stoehr
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language
Recipient: Katelyn Ziemer
Major: Elementary Education
Minor: English

CENTRAL WISCONSIN EDUCATORS SCHOLARSHIP
Recipient: Margaret Moroder
Major: Elementary Education
Minor: Mathematics

MARGARET AND HENRY BANNACH SCHOLARSHIP
Recipient: Anthony Zornow
Major: Physical Education
Minor: Health Education

INTERNATIONAL PROGRAMS SCHOLARSHIP
Recipient: Bree Parent
Major: Elementary Education
Minor: Natural Science Broadfield for Elementary Ed

REGNIER FAMILY SCHOLARSHIP
Recipient: Haley Dunn
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

DISTINGUISHED FRIEND OF THE SCHOOL OF EDUCATION
Robert “Bob” Rossmiller
June 16, 1921-September 16, 2016
Served as the UWSP Financial Aid Director from 1965-1968 and member of the UWSP Education Department Faculty from 1969-1987. Bob mentored countless future teachers and pioneered gifted and talented education programs nationwide.

Share Our Post

Share this post through social bookmarks:

Related Posts

You may like other posts.