Skip to content

UW-Stevens Point School of Education celebrates scholarship, alumni, donors

Posted by UWSPcps - April 29, 2019 - Academics, Alumni, Education, Featured, Giving, Scholarships

Banquet

The University of Wisconsin-Stevens Point celebrated teachers and future educators at the 2019 Oscar W. Neale Celebration of Teaching and Learning in the Dreyfus University Center Laird Room on Monday, April 29. [Photo Gallery]

The School of Education awarded 80 awards totaling $106,530 as student award winners, alumni teachers, donors and cooperating teachers were honored at the banquet. We also were inspired by the words of alumni Dacia Leigh Giordana ’16, winner of the Neale Fellowship, and Elizabeth O’Leary ’18. Congrats to all the award winners!

Scholarship Descriptions

Oscar W. Neale Presentation
Dacia Giordana
Middle School and High School Spanish Teacher Marshfield School District

Alumna Speaker
Elizabeth O’Leary
B.S. 2018, Elementary Education, Special Education, Intellectual Disabilities, Emotional Behavioral Disabilities Special Education teacher at Allis Elementary in Madison, WI

UW-Stevens Point Aspiring Educators Award For Excellence In Teaching
Recipient: Elizabeth O’Leary

Kappa Delta Pi, Epsilon Chapter Award For Excellence In Teaching
Recipient: Rachel Gottlieb

UW-Stevens Point Student Council For Exceptional Children Award For Excellence In Teaching
Recipient: Elizabeth Diaz

Students For Health, Physical Education And Recreation Award For Excellence In Teaching
Recipient: Courtney Vaughan

Wisconsin Association Of Colleges For Teacher Education Pre-Service Educator Mentor Award
Recipient: Kris Kunkel
Bannach Elementary School, Stevens Point, WI

Wisconsin Association Of Colleges For Teacher Education Early Career Educator Award
Recipient: Dacia Giordana
Spanish Teacher, Marshfield School District

University Of Wisconsin-Stevens Point Tom Hayes Memorial Award For Outstanding Service To Teacher Education
Recipient: 
Jada Mach
Major: Mathematics
Minor: Accounting

Larsen Family Scholarship
Recipient: Rachel Langeberg
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

Nancy Carol Cook Memorial Scholarship
Recipient: Halee Fritsch
Majors: Elementary Education, Spanish Minor: English as a Second Language

Thomas McCaig Future Teacher Scholarship
Recipient: Macey Staab
Major: Family and Consumer Sciences
Minor: Health Education

Yulga Family Future Teacher Memorial Scholarship
Jake Spaude
Major: Natural Science
Minor: Chemistry

Oscar W. Neale Memorial Scholarship In Elementary Education
Recipient: Carolyn Klemp
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Erma Haferbecker Scholarship
Recipient: Rhiana Sweno
Major: Elementary Education
Minor: Mathematics

Eddie Kotal Scholarship
Recipient: Melissa Angove
Major: Physical Education
Minor: Health

Belongia Family Scholarship
Recipient: Ariana Shefchik
Major: Elementary Education
Minors: English, English as a Second Language

Vance Family Memorial Scholarship
Recipient: Nicki Taves
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood Special Education

Van Dreser Family Scholarship
Recipient: Jonathan Decker
Major: Elementary Education

Van Dreser Bay Scholarship
Recipient: Hannah Hallas
Incoming First-Year Student

Jensen Scholarship
Recipient: Charity Shaw
Major: Mathematics

Sean Maher Scholarship
Recipient: Scott McKenzie
Major: Psychology
Minor: Sociology

Hale Quandt Memorial Award
Recipient: Kathleen Reilly
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Patricia A. Okray Scholarship
Recipient: Anja Werner
Major: Broadfield Social Science
Minor: History

Recipient: Jasmine Van Sluys
Major: Spanish
Minor: English as a Second Language

Nancy Page Scholarship
Recipient: Brooke Wellhausen
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Rossmiller Family Scholarship
Recipient: Jessica Doll
Major: Physical Education

Dorothea Berndt-Harju Scholarship
Recipient: Jessica Weaver
Major: Elementary Education
Minor: Environmental Education

John Bernd Scholarship
Recipient: Ashton Kusch
Major: Elementary Education

Rosemary And Sue Nelson Scholarship
Recipient: Kaitlyn Schulz
Majors: Elementary Education, Special Education
Minors: Mathematics, Specific Learning Disabilities

Craig And Carol Locascio Scholarship
Recipient: Shamaira Wipfli
Major: Elementary Education
Minor: Broadfield Social Science

Arlene W. Thoyre Education Scholarship
Recipient: Hannah Winden
Major: Elementary Education

Habeck Family Scholarship
Recipient: Amanda Kyle
Majors: Natural Science, Biology

Jensen Scholarship
Recipient: Andrea Braatz
Major: Natural Science
Minor: Biology

Arlene W. Thoyre Education Scholarship
Recipient: Bridget Schnaufer
Major: Elementary Education

Franklin H. Pearson Memorial Scholarship
Recipient: Olivia Kranz
Majors: Elementary Education, Special Education
Minors: Specific Learning Disabilities, Emotional Behavioral Disabilities

Mary Shorey Samter Memorial Scholarship
Recipient: Haley Hartmann
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

John Gach Future Teacher Memorial Scholarship
Recipient: Regina Tepp
Major: Elementary Education
Minor: Broadfield Social Science

Robert S. And Ruth L. Lewis Scholarship
Recipient: Kelsey Weecks
Major: Family and Consumer Sciences

Roger Wood Memorial Scholarship
Recipient: Jane Kubisiak
Major: Elementary Education
Minor: Environmental Education

Paul J. Staddler Honorary Scholarship
Recipient: Brooke Wellhausen
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Dr. Marjorie J. Spring Adapted Physical Education Scholarship
Recipient: Sylvester Deitelhoff
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Harriet Coey Dickmann Future Teacher Memorial Scholarship
Recipient: Heidi Propson
Major: English

Esther L. Berndt Reading Specialist Scholarship
Recipient: Nicole Sauter
Reading Teacher Certification Program

Rohloff, Roesler And Wolter Memorial Future Teacher Scholarship
Recipient: Nicholas Bielski
Major: Special Education
Minors: Intellectual Disabilities, Specific Learning Disabilities

Rose Lee Petersen Memorial Scholarship
Recipient: Mackenzie Glodowski
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Recipient: McKayla Johnson
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Karen Engelhard Alumni Scholarship
Recipient: Jacqueline Kimball
Major: Elementary Education Minor: English

Betty W. Martini Memorial Scholarship

Recipient: Sydney Dorschner
Major: Special Education
Minors: Intellectual Disabilities, Specific Learning Disabilities

Margaret Daffinson Scholarship
Recipient: Traci Fuehrer
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Phyllis Ravey Scholarship For Early Childhood Education
Recipient: Katelyn Hilbelink
Major: Early Childhood Education
Minors: Early Childhood: Special Education, English as a Second Language

Carol Huettig Scholarship
Recipient: Kathleen Reilly
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Sienglinde A. Sheahan Scholarship
Recipient: Alisha Pillsbury
Major: Elementary Education
Minor: Broadfield Social Science

Colonel M. And Phyllis Nemec Scholarship
Recipient: Melissa Angove
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Recipient: Brian Pagel Major:
Physical Education
Minor: Health Education

Recipient: Matthew Fortun
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Recipient: Courtney Yanko
Major: Physical Education
Minor: Health Education

School Of Education Alumni Scholarship
Recipient: Jennifer Ortega
Educational Sustainability (Ed.D.) Program

Dustin Proefrock Memorial Scholarship
Recipient: Jonathan Panis
Major: Mathematics

Gordon Family Memorial Future Teacher Scholarship
Recipient: Lauren Luedtke
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

Kappa Delta Pi Scholarship
Recipient: Kaylie Schelinske
Major: Elementary Education Minor: Spanish

Ken And Sandy Falkinham Scholarship
Recipient: Faith Schmidt
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

Recipient: Sarah Peterson
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Ambrose And Evelyn Budzynski Scholarship
Recipient: Elyse Batien
Major: Biology

Mildred K. Schiller Education Scholarship
Recipient: Emily Jones
Majors: Instrumental and General Music Education
Minor: Intellectual Disabilities

Recipient: Kelsey Weecks
Major: Family and Consumer Sciences

Recipient: Mariah Bethel
Major: Special Education
Minors: Intellectual Disabilities, Specific Learning Disabilities, Health Education

Recipient: Sadie Hooker
Major: Family and Consumer Sciences
Minor: Health Education

Dick Berndt Scholarship
Recipient: Kathleen Reilly
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Dale H. & Eldora (Reineking) Vollrath Physical Education Scholarship
Recipient: Kathleen Reilly
Major: Physical Education
Minor: Health Education

Margaret And Henry Bannach Scholarship
Recipient: McKenna Prahl
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Esther Gavin Hegg & Erling E. Hegg Memorial Scholarship
Recipient: Juliet Champion
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Recipient: Kylie Johnson
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Recipient: Katy Nachampassak
Major: Elementary Education
Minor: Creative Writing

Lenice Christine Merrill Eskritt Scholarship
Recipient: Nicki Taves
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Luida Sanders Health Education Scholarship
Recipient: Hope Goes
Major: Elementary Education
Minor: Health Education

Knott Scholarship
Recipient: Kathleen Reilly
Major: Physical Education
Minor: Heatlh Education

Central Wisconsin Educators Scholarship
Recipient: Jordan Kaminski
Majors: Elementary Education, Early Childhood Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Teacher Education Program Excellence Scholarships
Recipient: Michael Aprill
Major: Social Science

Recipient: Haley Dunn
Major: Early Childhood Education
Minors: Early Childhood: Special Education, Music

Recipient: Kirsten Heil
Major: Early Childhood Education
Minor: Early Childhood: Special Education

Recipient: Katelyn Hilbelink
Major: Early Childhood Education
Minors: Early Childhood: Special Education, English as a Second Language

Recipient: Ellen Hodny
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

Recipient: Hannah Jackson
Major: Elementary Education
Minor: English as a Second Language

Recipient: Emily Rahn
Major: Instrumental Music Education

Recipient: Noah Sackman
Major: Mathematics

Recipient: Kiana Thompson
Majors: Elementary Education, Spanish, International Studies
Minor: English as a Second Language

Recipient: Katrina Xiong
Majors: Elementary Education, Special Education
Minor: Specific Learning Disabilities

Friend of the School of Education
Colonel N. Nemec

Share Our Post

Share this post through social bookmarks:

Related Posts

You may like other posts.